INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Franciszek Skąpski      Franciszek Skąpski, wizerunek na podstawie fotografii.
Biogram został opublikowany w latach 1997-1998 w XXXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Skąpski Franciszek (1881–1966), działacz niepodległościowy i społeczny, przedsiębiorca budowlany. Ur. 24 II w rodzinie ziemiańskiej w majątku Łubna (koło Piaseczna pod Warszawą), był synem Karola i Józefy z Dzierżawskich.

S. ukończył gimnazjum w Kaliszu w r. 1899. W l. szk. współorganizował: tajne kółka samokształceniowe, strajk przeciw obowiązkowi uczęszczania uczniów na nabożeństwa galowe w cerkwi oraz protest przeciw odmawianiu przed i po lekcjach modlitwy po rosyjsku. W r. 1901 rozpoczął studia w Instytucie Inżynierów Dróg Komunikacyjnych w Petersburgu, dyplom inżyniera uzyskał w r. 1909. W l. studenckich działał w Zjednoczeniu Młodzieży Narodowej im. A. Mickiewicza, będącej ekspozyturą zakonspirowanej Organizacji Młodzieży Narodowej (podległej Związkowi Młodzieży Polskiej «Zet»), której również był członkiem. Należał do większości, która w l. 1905–7 zerwała z Ligą Narodową i opowiedziała się po stronie obozu niepodległościowego. Udzielał się głównie w kółkach samokształceniowych, organizował też imprezy dochodowe, które dostarczały środków na prowadzenie nauczania w miejscowym polskim środowisku młodzieży robotniczej, robotników i żołnierzy. Jeszcze w toku studiów, w r. 1906, zaczął pracować jako przedsiębiorca w przemyśle budowlanym, w którym szybko zrobił wielką karierę. Do r. 1911 był w Petersburgu zarządzającym i prokurentem w utworzonym przez siebie i trzech innych Polaków Biurze Budowlanym «E. Gonckiewicz i S-ka». Wobec jego pomyślnego rozwoju właściciele przekształcili je w r. 1911 w Petersburskie Budowlane Tow. Akcyjne «E. Gonckiewicz i S-ka», w którym S. został członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym. Na tych stanowiskach pozostał w Tow. Akcyjnym «Stroitiel», z którym w r. 1916 połączyła się jego dotychczasowa firma. Dzięki znacznym dochodom został właścicielem willi w Carskim Siole. Jako szef ogromnego przedsiębiorstwa, prowadzącego m. in. prace fortyfikacyjne w rosyjskich portach bałtyckich, miał rozległe stosunki w Petersburgu i Finlandii, zwłaszcza w kołach elity finansowej.

S. był pierwszoplanową postacią «Zet-u» w Petersburgu, nadal działał w Zjednoczeniu Młodzieży, w grudniu 1913 założył Tow. «Sokół Polski» i był od r. 1914 jego naczelnikiem (pozostał nim do sierpnia 1918) oraz członkiem jego zarządu, zaś w r. 1914, jeszcze przed wybuchem wojny, organizował harcerstwo polskie korzystające z pomocy legalnie istniejącego «Sokoła» i był komendantem jego Chorągwi Petersburskiej. Cieszył się też poważaniem wśród Polonii rosyjskiej, duże sumy przekazywał na jej cele kulturalne i dobroczynne.

Po wybuchu wojny S. prowadził nad Newą oddział warszawskiej «zetowskiej» Wolnej Szkoły Wojskowej. Pod koniec listopada 1914, podczas pobytu w Warszawie, zetknął się z komendantem głównym Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) Tadeuszem Żulińskim i – po krótkiej rozmowie – poprosił o wciągnięcie na listę Legionów i przydzielenie do prac POW na terenie Piotrogrodu. Żuliński mianował go komendantem POW w tym mieście i pod pseud. Karol Doliwa zaliczył go do 1. pp Legionów. S. rozbudował już istniejącą niewielką komórkę POW w Piotrogrodzie, wciągnął do pracy w niej miejscowy Związek Strzelecki, Młodzież Postępowo-Narodową, Zjednoczenie Młodzieży Narodowej oraz Tow. «Sokół Polski». Komendzie Głównej POW w Warszawie dostarczał duże ilości broni palnej, amunicji i dynamitu. Niebawem otrzymał awans na komendanta obwodowego POW, a pod koniec 1914 r. bądź na początku r. 1915 Tadeusz Hołówko przywiózł mu akt nominacyjny na komendanta okręgowego. W lipcu 1915 wezwano go do Warszawy dla odebrania otrzymanych poprzez Sztokholm rozkazów Józefa Piłsudskiego i uposażenia dla oficerów POW w Rosji. Żuliński mianował go komendantem naczelnym POW na Rosję i wydał mu rozkaz prowadzenia działalności dywersyjnej na tyłach armii rosyjskiej oraz szkolenia oficerów POW. S. zdążył w ostatniej chwili przed wkroczeniem Niemców opuścić Warszawę i powrócić do Piotrogrodu. Odcięty linią frontu od Komendy Głównej, odtąd działał na własną rękę.

W początkach 1915 r. S. był współzałożycielem tajnego Zrzeszenia Niepodległościowego, reprezentował w nim POW, wspierał też pomocą finansową „Dziennik Piotrogrodzki” (uprzednio „Dziennik Petersburski”), wokół którego skupiało się grono inteligencji postępowej. Był też jedną z osób pośredniczących w nawiązaniu kontaktów między Zrzeszeniem a niepodległościowym Polish Information Committee w Londynie. Komitet ten, jak i placówki «Polonia» w Sztokholmie i Kopenhadze, będące ośrodkami polskiej propagandy niepodległościowej, był przez S-ego, częściowo ze środków własnych, subsydiowany. Z przedstawicielem Komitetu londyńskiego Augustem Zaleskim rozmawiał w lipcu 1916 w Christianii. W tymże miesiącu, po uprzednim skontaktowaniu się przez emisariusza z Piłsudskim, S. spotkał się w Sztokholmie z przybyłym w tym celu z ramienia Komendanta Michałem Sokolnickim. Nawiązana w ten sposób łączność niebawem znów została przerwana. Po ogłoszeniu aktu 5 listopada t. r. kierowana przez S-ego Komenda Naczelna POW w Rosji zdecydowała się – na własną rękę – zmienić profil: niemal całkowicie zaniechać działalności wojskowo-dywersyjnej, a rozwinąć polityczną. W grudniu 1916 – jak wspomina Ignacy Ziemiański – S. przyjechał do Kijowa z rzekomym rozkazem z kraju rozwiązania POW. Grupa żytomierska ostro odmówiła podporządkowania się temu poleceniu i zażądała natychmiastowego opuszczenia Kijowa przez S-ego. Zarazem na tle zapowiedzianej przez S-ego zmiany kierunku działalności POW doszło do zatargu między S-m a kierownikiem POW w Kijowie Józefem Bromirskim i zerwania łączności między POW piotrogrodzkim a kijowskim. Zgodnie z ustaleniem spotkania lipcowego S. ponownie wyjechał do Sztokholmu, by 25 XII stawić się przed Sokolnickim do raportu, daremnie jednak przez miesiąc na niego czekał. W grudniu 1916 został wybrany z listy demokratycznej do zarządu Polskiego Tow. Pomocy Ofiarom Wojny, a w styczniu 1917 – do zarządu nowo utworzonego w Piotrogrodzie Tow. Wzajemnej Pomocy Pracowników Polskich, skupiającego zarówno zwolenników bliskiego endecji Centralnego Komitetu Obywatelskiego, jak i działaczy opowiadających się za polityką aktywistyczną.

Po rewolucji lutowej został S. członkiem utworzonego w marcu (w wyniku przekształcenia Zrzeszenia Niepodległościowego), już jawnego Polskiego Komitetu Demokratycznego, wszedł w skład Rady powołanego teraz w Piotrogrodzie polskiego Klubu Demokratycznego, zaś na I Zjeździe Demokracji Polskiej wybrano go do jej władzy naczelnej, tzw. Komitetu Demokratycznego. Brał udział w tzw. konferencji sztokholmskiej, spotkaniu 5–10 V polskich polityków z obu stron linii frontu. Spowodował też przyjazd na nią kilku innych wybitnych działaczy, z którymi współpracował w Zrzeszeniu, m. in. Aleksandra Babiańskiego, Hipolita Gliwica, Aleksandra Więckowskiego i Józefa Ziabickiego. Włodzimierz Kunowski wydał mu wtedy w imieniu Piłsudskiego rozkaz, żeby POW w Rosji – wobec braku polskiej władzy państwowej – przeciwstawiała się tworzeniu armii polskiej na tym terenie, a jedynie współdziałała w wydzielaniu Polaków w armii rosyjskiej w odrębne jednostki. Toteż S. po powrocie do Rosji był jednym z sześciu sygnatariuszy oświadczenia z 6 VI informującego, że Tymczasowa Rada Stanu jest przeciwna tworzeniu w Rosji armii polskiej czy polskich formacji wojskowych, dn. 7 VI brał udział w Ogólnym Zjeździe Wojskowych Polaków w Piotrogrodzie. Po rewolucji październikowej 1917 r. był redaktorem i wydawcą liberalnego „Dziennika Narodowego”, kontynuacji „Dziennika Piotrogrodzkiego”. Na naradzie 9 XI 1917 w Piotrogrodzie, w której uczestniczyli przedstawiciele wyższego duchowieństwa, POW, «Sokoła» (S.), Rady Polskiej Zjednoczenia Międzypartyjnego i in. organizacji, wybrano Polską Radę Bezpieczeństwa z S-m na czele i Aleksandrem Prystorem jako dowódcą oddziałów samoobrony, których zadaniem miała być obrona życia i własności Polaków. Dn. 4 XII na zebraniu przedstawicieli polskich ugrupowań nierewolucyjnych S. występował w imieniu Stronnictwa Radykałów Polskich i podpisał uchwałę domagającą się wydzielenia z armii rosyjskiej Polaków w oddzielną Polską Siłę Zbrojną, 12 XII uczestniczył w II Zjeździe Lewicy Wojskowej (polskiej). Był też jednym z dwu przedstawicieli owego Stronnictwa w politycznie umiarkowanej Radzie Porozumiewawczej Stronnictw Państwowości Polskiej. W lutym 1918 był współzałożycielem, następnie skarbnikiem, Komitetu Organizacyjnego Uniwersytetu Katolickiego w Lublinie. Na jego rzecz ofiarował akcje «Stroitiela» nominalnej wartości ponad miliona rb. W kwietniu był w grupie demokratów piotrogrodzkich. którzy upoważnili Janusza Radziwiłła i Franciszka Pułaskiego do reprezentowania ich w Sztokholmie wobec Rady Regencyjnej.

Późnym latem 1918 S. powrócił do Polski z obmyślanym wspólnie z A. Więckowskim planem uzyskania od Niemców zwolnienia Piłsudskiego z Magdeburga. Przekonał do niego członka Rady Regencyjnej ks. Zdzisława Lubomirskiego. Otrzymał też zgodę H. H. Beselera na powrót Piłsudskiego do Warszawy. W październiku wyjechał do Berlina dla załatwienia formalności związanych z uwolnieniem. W dniu wyjazdu Adam Koc i Bogusław Miedziński zakomunikowali mu, że za pracę w POW Piłsudski mianował go podporucznikiem 1. pp Legionów i wręczyli mu odznakę pułku. Intrygi adiutanta Beselera, kpt. Nitego, który równocześnie ze S-m wyjechał do Berlina, plan jego zniweczyły, wobec czego S. powrócił do Warszawy.

Od 1 I 1919 S. był w Dep. Górniczo-Hutniczym Min. Przemysłu i Handlu naczelnikiem Wydz. Finansowego i zajmował się jego zorganizowaniem. Pozostał na tym stanowisku do 1 VIII, zaś 28 VIII został pracownikiem Min. Spraw Zagranicznych (MSZ), szefem Misji Specjalnej na południu Rosji jako delegat nadzwycz. rządu polskiego i kierownik misji politycznej przy rządzie gen. A. Denikina. Mimo zdezaktualizowania się tej funkcji już w r. 1920, pozostał w stanie rozporządzalności od 1 I 1921 i dopiero z dn. 10 V 1923 został z MSZ zwolniony. Nadal udzielał się społecznie, w l. 1918–22 był członkiem tzw. Kuratorium KUL. Zarazem od zawiązania się w r. 1921 Komitetu Organizacyjnego Polskiej YMCA – Związku Młodzieży Chrześcijańskiej był jego członkiem, do I Walnego Zjazdu organizacji w dn. 8–9 XII 1923. W r. 1922 był współzałożycielem liberalno-inteligenckiej Unii Narodowo-Państwowej. Od 1 I 1921 był zarządzającym działu handlu z Rosją w firmie «Elibor» S. A. Handlowo-Przemysłowa; pozostawał nim do 1 XI 1922, kiedy otrzymał nominację na zastępcę dyrektora naczelnego Głównej Dyrekcji Państwowych Zakładów Górniczych i Hutniczych. Z dn. 1 I 1925 definitywnie jednak rozstał się ze służbą państwową. W Warszawie założył firmę budowlaną «Skąpski F., Szopa T. i S-ka, Inżynierowie, S. A.», później przekształconą w «Biuro Budowlane F. Skąpski i S-ka, Inżynierowie, S. A.». Od 1 XI 1926 ponadto był dyrektorem zarządzającym Tow. Handlu z Rosją «Polros». Po trzech latach, z dn. 1 X 1929, ustąpił z tego stanowiska ze względu na zwiększone obowiązki w swojej firmie. Została ona członkiem Konsorcjum Francusko-Polskiego dla budowy portu w Gdyni, następnie Koncernu Francusko-Polskiego dla jego rozbudowy. S., wykorzystując swoje doświadczenie nabyte w Rosji, kierował robotami morskimi przy budowie gdyńskiego portu handlowego oraz portów wojennych w Gdyni i na Helu na zlecenie Min. Przemysłu i Handlu, ponadto prowadził wszystkie roboty lądowe przy budowie gdyńskiego portu handlowego. Firma miała też swoją siedzibę w Gdyni.

W l. dwudziestych – bądź wcześniej, jeszcze w Rosji – S. został wolnomularzem, był członkiem jednej z lóż warszawskich Wielkiej Loży Narodowej Polski do jej samorozwiązania 26 X 1938. W l. trzydziestych był również członkiem świeżo powołanego do życia w Warszawie Rotary-Clubu. Należał też do Stow. Techników Polskich w Warszawie. Mimo że po r. 1922 całkowicie wycofał się z polityki, nie zerwał więzi z ludźmi, z którymi kiedyś wspólnie działał. W r. 1924 występował jako świadek obrony w procesie Aleksandra Lednickiego w sprawie jego roli w latach wojny w środowisku polskim w Rosji, zaś w r. 1936 był członkiem Komitetu Honorowego w 50-rocznicę powstania «Zet-u».

Druga wojna światowa zrujnowała S-ego materialnie, spłonęło jego mieszkanie spółdzielcze w Warszawie, przestała istnieć jego firma budowlana. Po r. 1945 podjął pracę zawodową jako inżynier, kilka lat pracował w Centralnym Zarządzie Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego w Warszawie, skąd 1 VII 1958 przeszedł na emeryturę. W latach studiów był religijnie indyferentny, przed pierwszą wojną głębiej zainteresował się katolicyzmem, z czasem odszedł od niego i zaspokojenia swych potrzeb religijnych szukał w innych wyznaniach (wzmianka we wspomnieniu pośmiertnym K. Turowskiego). Zmarł 13 XI 1966 w Warszawie. Był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Niepodległości przyznanym mu rozporządzeniem prezydenta RP z 23 XII 1933 (pierwotnie wniosek został oddalony).

S. był żonaty, miał troje dzieci, w tym synów: Kazimierza, w l. sześćdziesiątych nauczyciela liceum ogólnokształcącego w Warszawie, i Mariana, przed r. 1939 członka zarządu i dyrekcji ojcowskiej firmy «Biuro Budowlane…», po r. 1945 – dyrektora Biura Odbudowy Stolicy.

 

Dziennik urzędowy MSZ, W. 1923 s. 119; – Błażejewski W., Historia harcerstwa polskiego, W. 1935; Chajn L., Polskie wolnomularstwo 1920–1938, W. 1984; Hass L., Ambicje, rachuby, rzeczywistość, W. 1984; tenże, Masoneria polska XX wieku. Loże, losy, ludzie, W. 1993; Jabłoński H., Polityka PPS w czasie wojny 1914–1918, W. 1958; Manusiewicz A., Polacy w Rewolucji Październikowej, W. 1967; Migdał S., Piłsudczyzna w latach pierwszej wojny światowej, Kat. 1961; Najdus W., Lewica polska w Kraju Rad, W. 1971; taż, Polacy w rewolucji 1917 roku, W. 1967; Nałęcz T., Polska Organizacja Wojskowa 1914–1918, Wr. 1984; Prasa polska w latach 1864–1918, W. 1976; Skubiński W., „Promień Petersburski”, „Niepodległość” T. 9: 1934; Spustek I., Polacy w Piotrogrodzie 1914–1917, W. 1966; Szczęsny W., Kwestia wojska polskiego w Rosji w 1917 r., W. 1936; Werschler I., Z dziejów obozu belwederskiego, Tadeusz Hołówko, życie i działalność, W. 1984; Wrzosek M., Polskie korpusy wojskowe w Rosji w latach 1917–1918, W. 1969; Zawisza W., YMCA jako ruch wszechświatowy i Polska YMCA, W. 1930 s. 25; ZET w walce o niepodległość i budowę państwa. Szkice i wspomnienia, W. 1996; Ziemiański I., Zarys rozwoju P.O.W. w Żytomierzu, „Niepodległość” T. 9: 1934; – Dokumenty i materiały do historii stosunków polsko-radzieckich, W. 1961–7 II, V; Katolicki Uniwersytet Lubelski we wspomnieniach pierwszych studentów z lat 1918–1925, L. 1978; Książka informacyjno-adresowa „Cała Warszawa” 1930/31, W. [1930] dz. XI s. 22, 40, dz. XV s. 366; Księga adresowa Polski (wraz z W.M. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa 1930, W. [b.r.w.] s. 1778; Materiały archiwalne do stosunków polsko-radzieckich, W. 1957 I; Miedziński B., Moje wspomnienia, „Zesz. Hist.” (Paryż) Z. 35: 1976 s. 110: Rocznik polskiego przemysłu i handlu, W. 1938 poz. nr 4439; Sprawozdanie i program [YMCA], W. [1923] s. 64; Tołwiński S., Wspomnienia 1895–1939, W. 1971 s. 57; Turowski K., Śp. Franciszek Skąpski, „Zesz. Nauk. KUL” 1967 nr 3 s. 92–3 (fot.); tenże, U początków KUL, „Tyg. Powsz.” 1958 nr 38 s. 4; Wasilewski Z., Proces Lednickiego, W. 1924 s. 25, 197; – „Kur. Pol.” (W.) 1917 nr 173; „Merkuryusz Polski Ordynaryjny” 1938 nr 30; „Życie Warszawy” 1966 nr 276 s. 7; – AAN: Oddz. VI sygn. 261/I–1, Akta Romana Knolla k. 116; B. Uniw. Warsz.: sygn. 1793, lp. 1198; CAW: Akta Krzyża i Medalu Niepodległości (tu m. in. o próbach uwolnienia J. Piłsudskiego z Magdeburga), wnioski odrzucone, teczka S-ego: – Relacje T. Gliwica i J. Wolskiego z W.; – Zbiory autora.

Ludwik Hass

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.